Sesje noworodkowe

1

Kiedy rezerwować sesję noworodkową

Nie ma określonego terminu, kiedy należy zarezerwować sesję noworodkową. Znając już szacowany termin porodu najlepiej będzie, abyśmy spotkali się w czwartym – piątym miesiącu ciąży. Wówczas podczas spotkania będziemy mogli ustalić wszystkie szczegóły dotyczące sesji, oraz lepiej się poznać. Jestem świadomy, że sam poród może odbyć się wcześniej lub później niż planowany termin, dlatego najwygodniej jest abyście potwierdzili sesję 2-3 dni po porodzie. Wówczas ustalimy dokładny termin sesji.

2

Kiedy noworodek jest gotowy na sesję zdjęciową?

Najlepszym momentem na sesję noworodkową jest okres pomiędzy 4 – 14 dniem życia dziecka. W tym okresie noworodek przesypia ok. 90% doby, co bardzo ułatwia układanie dziecka w różnych pozach oraz w tym okresie ma jeszcze zachowane odruchy płodowe. Dziecko również w tym okresie nie cierpi jeszcze na kolki, co znacznie pomaga podczas pozycjonowania dziecka.

3

Ile przeważnie trwa sesja noworodkowa?

Jest to pytanie, na które nie można dokładnie odpowiedzieć. Wszystko zależy od kondycji i współpracy noworodka, jednakże 4-5 h jest optymalnym czasem. Samo fotografowanie nie jest czasochłonne, najwięcej czasu zajmuje ubieranie, karmienie, usypianie dziecka, jednak należy wziąć pod uwagę, że każde dziecko jest inne i jak każdy z nas może mieć lepszy lub gorszy dzień. W czasie sesji nie można pracować pod presją czasu, dlatego najlepiej jest aby nie planować na ten dzień dodatkowych spotkań lub zajęć.

4

Gdzie realizowana jest sesja noworodkowa?

Aby sesja noworodkowa przebiegła bez stresu i płynnie, zapraszam do mojego studia, które jest odpowiednio przygotowane pod zdjęcia maluszków. Wiadomo, że sesja wymaga odpowiedniego sprzętu i materiałów, dlatego wszystkie potrzebne rzeczy znajdują się w moim domu, gdzie posiadam studio. Tak więc dostęp do kuchenki mikrofalowej, ciepłej wody oraz wszelkich dodatkowych wygód gwarantowany (czyt. kawy lub herbaty itp.). Również wszystkie potrzebne przedmioty do pielęgnacji noworodków są w studio do dyspozycji każdej młodej mamy.

5

Czy maluch musi mieć swoje gadżety i ubranka na sesję zdjęciową?

Wszystkie niezbędne gadżety oraz ubranka znajdują się u mnie studio, jeśli jednak chcecie przynieść ze sobą dodatkowe ubranka, to proszę się nie krępować. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo i higienę wykorzystywanych przeze mnie materiałów, to wszystkie wykorzystane materiały podczas zdjęć są prane w odpowiednich proszkach i płynach dla maluszków po każdej sesji.

6

Czy noworodek musi się specjalnie przygotować na sesję?

Jest kilka sposobów aby sesja przebiegła sprawniej. Przede wszystkim to pora dnia, w której powinna się odbyć. Przy zdjęciach noworodkowych maksymalnie wykorzystuję światło zastane, czyli im jaśniej tym lepiej. Optymalna godzina to 10 – 11 am. Jest to pora dnia, gdzie wszyscy jesteśmy jeszcze wypoczęci, jest wystarczająco jasno i mamy odpowiednie nastawianie. Kolejną ważną rzeczą jest, aby noworodek w miarę możliwości był karmiony dopiero po przyjeździe do studia, a nie przed wyjściem z domu. Ułatwi nam to usypianie maleństwa i pomoże płynnie przejść do sesji.

7

Jaka jest temperatura podczas wykonywania zdjęć? Czy maluchowi nie jest zimno?

Bezpieczeństwo i komfort małego bohatera jest najważniejszy. Większość zdjęć wymaga rozebrania dziecka, dlatego całe studio docieplane jest farelkami aby temperatura była na poziomie 270-280 C. Bardzo ważne jest również, aby mama zabrała ze sobą ulubiony kocyk dziecka, w które będzie owijane miedzy ujęciami.

8

Kto uczestniczy w sesji zdjęciowej i czuwa nad bezpieczeństwem malucha?

Noworodki są wyjątkowo wrażliwe na dodatkowe bodźce, dlatego im mniej osób podczas sesji tym lepiej. Aby sesja odbyła się bezstresowo, płynnie i przede wszystkim owocnie, obecność rodziców, którzy będą się przyglądać oraz niejednokrotnie pomagać podczas sesji jest wystarczająca. Każda dodatkowa osoba w studio może wprowadzić niepotrzebny stres dla dziecka i wpłynąć na wynik sesji. Zdaję sobie sprawę, że niejednokrotnie nowy obywatel/ka jest pierwszym wnukiem lub wnuczką w rodzinie i wpływ babci i dziadka na wychowanie i pomoc jest niepodważalny, jednak wprowadzenie dodatkowych emocji podczas sesji nie jest wskazane.

9

Jaką mamy pewność, że ma Pan odpowiednie kwalifikacje do wykonywania takich sesji?

Wiem, że powierzając mi Wasze maleństwo, chcecie, aby było ono bezpieczne i nie narażone na stres. Również to, że jestem mężczyzną może wzbudzać w Was dodatkowe obawy, jednak jestem do takich sesji przygotowany ja mało kto. Pod względem wykształcenia oraz doświadczenia. Z wykształcenia jestem Pielęgniarzem, pracowałem przez pewien okres swojego życia na Oddziale Noworodkowym oraz Pediatrii sądeckiego szpitala, większość dzieci w mojej rodzinie po raz pierwszy było kąpanych właśnie przeze mnie. Również posiadanie własnej dwójki dzieci pomogło mi w obyciu się z problemami i potrzebami małego człowieka, a zakochanie się w fotografii i robienie tego z pasją daje gwarancje wyjątkowej pamiątki jaką są niepowtarzalne zdjęcia Waszego dziecka.